نقش معمارى در ورزش

  1398/02/03         2,830      
کاوه اخلاقی، کارشناس مسائل معماری در ورزش درخصوص لزوم طراحی محیط مطلوب برای ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش مطالبی را بیان کرده است
نقش معمارى در ورزش

کاوه اخلاقی، کارشناس مسائل معماری در ورزش در خصوص لزوم  طراحی محیط مطلوب برای ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش یادداشتی به شرح زیر نوشته است:

«در ﻗﺮن ﺑﯿﺴﺖ و ﯾﮑﻢ، ﺟﻮاﻣﻊ ﺑﺸﺮی اﻫﻤﯿﺖ و ﺿﺮورت ﭘﺮداﺧﺘﻦ ﺑﻪ ورزش را ﺑﯿﺶ از ﭘﯿﺶ درک ﮐﺮده اﻧﺪ و دریافته اند که ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس مرد و زن در سنین مختلف برای سلامتی جسم و سلامتی روان ضروری است. از مزایای عمده ورزش برای بهبود کارایی عملکرد سیستم ارگانیک بدن، افزایش انعطاف پذیری بدن و افزایش قدرت تحمل مشکلات روحی است. شخصی که از لحاظ بدنی تربیت یافته است در مقایسه با فردی که فعالیتها و تمرینات ورزشی نداشته فشار کمتری بر بدن خویش وارد می سازد . اما مطالعه وضع موجود امکانات ورزشی-تفریحی موجود درایران بیانگر این واقعیت است که  مردم کلان شهری مثل تهران به دلایل مختلفی از جمله شغل، روحیات و سایر مسائل دچار کم تحرکی هستند و به ورزش برای افزایش سلامتی کمتر اهمیت میدهند. همچنین اماکن ورزشی عمومی، فاقد امکانات مناسب (از لحاظ کمی و کیفی) می باشند و روندی که در ساخت و ساز محیط های ورزشی توسط بخش دولتی طی می شود نیاز به تغییر و تحول اساسی دارد.برخی باشگاه های ورزشی در زیر زمین های فاقد نور و تهویه ی مناسب ایجاد شده اند و برخی دیگر هیچ گونه جذابیتی درمعماری و رنگ و فرم ساختمان در علاقه مندان ایجاد نمی‌ کنند.

هزینه های زیاد اماکن ورزشی، احساس عدم نیاز مردم برای رفتن به مجموعه هاى ورزشی و کمبود وقت از جمله مسائلی است که سبب میشود مردم کمتر به مجموعه ها و اماکن ورزشی مراجعه کنند. بسیاری از ورزشکاران به مکان های طبیعی، پارک ها و گاه در جاده ها و خیابان ها رو برده تا در محیطی مناسبتر از مجموعه های نا مناسب موجود به فعالیت ورزشی بپردازند. حال آنکه در بسیاری از کشورها ﻓﻀﺎﻫﺎی ورزﺷﯽ ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ روز اﻓﺰوﻧﯽ ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧته میشوند و مطالعات گوناگونی در زمینه چگونگی کیفیت فضاهای ورزشی انجام میگیرد. با اهمیت دادن به معماری مجتمع ها و مجموعه هاى ورزشی و ساخت این مجموعه ها بر اساس اصول و قواعد معمارانه میتوان فضاهای مناسب تری برای ورزشکاران ایجاد کرد تا آنان در محیطی جذاب به ورزش ادامه داده و برای کسانی که علاقه مند به ورزش هستند اما به محیط های ورزشی کمتر مراجعه می کنند انگیزه ای ساخت برای اینکه آنان هم محیطی مناسب و زیبا را تجربه کنند و بدین گونه با طراحی مجموعه ای ورزشی هم بتوان سبب توسعه ی ورزش عمومی و افزایش سلامتی عمومی شد، وهم میزان لذت از فضای ورزشی را در ورزشکاران افزایش داد.

 در نتیجه با توجه به موارد زیر نقش طراحی معماری یک مجموعه ورزشی جهت جذب حداکثری مخاطبان خود بسیار حائز اهمیت می باشد.

- طراحی محیط مطلوب برای ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش از نظر وقت، هزینه و احساس نیاز

- ایجاد انگیزه در ورزشکاران برای ادامه ی فعالیت های ورزشی خود با استفاده از ویژگی های معماری همچون رنگ، فرم، سلسله مراتب و ...

- جذب افراد علاقه مند به ورزش جهت ورود به مجموعه ی ورزشی و ایجاد انگیزه برای آنان

- ارتقای کیفیت محیط ورزشی برای کمک به ورزشکاران برای داشتن مکانی مناسب برای تمرین

- ارضای نیازهای بصری-روحی ورزشکار در مجموعه هاى ورزشی بنابر ویژگی های بصری معمارانه

حال با توجه به موارد مطرح شده بالا مسئله اصلی  شناخت رابطه بین معماری و ورزش از طریق طراحی اماکن ورزشی است. موضوعات مختلفی در این حوزه وجود دارد که قابل بررسی هستند از جمله آنها می‌توان به ایجاد انگیزش در افراد برای حضور در چنین اماکنی اشاره کرد. یکی از مقولاتی که می‌تواند سبب ایجاد انگیزه و سرزندگی در افراد یک جامعه شود ورزش است لذا اماکن ورزشی که بتوانند رضایتمندی افراد را افزایش دهند در رسیدن به چنین اهدافی در جامعه مثمرثمر واقع خواهند شد. از سوی دیگر معماری ورزشی علاوه بر اینکه می‌تواند کیفیت زندگی افراد را بالا ببرد به عنوان یکی از سازه‌های عمومی شهر می‌تواند نقشی تاثیرگذار ایفا کند چرا که همواره اماکن عمومی به مثابه پاتوق‌های شهری قلمداد شده و خاطره انگیز واقع می‌شوند. این دو نقش مهم ما را بر این می‌دارد تا در شناخت مؤلفه‌های طراحی معماری این‌گونه بناها بیش از پیش تلاش کنیم تا معیارهای طراحی معماری ورزشی را بهتر شناخته و از تاثیرات آنها بر افراد آگاه شویم. بدیهی است تقویت مؤلفه‌های مهم فیزیکی و کالبدی ورزشگاه‌ها در هنگام طراحی، می‌تواند میزان بازدهی این اماکن را افزایش داده و اهداف اشاره شده در بالا را تامین نماید.»